Legfrissebb tartalom
Főoldal / Fénytechnika / LED / LED-es tévhitek…

LED-es tévhitek…

Beszélgettem színházi szakemberekkel, világítási mérnökökkel, és ismét meg kellett állapítanom, hogy 2015-höz közeledvén tovább élnek azok a tévhitek a szakmabeliekben is, amelyek már hosszú évek óta igencsak távol állnak a valóságtól. Gondoltam összeírom a leggyakrabban ismétlődő tévheteket és cáfolatukat:

1. tévhit: A LED-ek csak 5-6000 Kelvines (hideg) fényben világítanak rendesen…

Cáfolat: már évek óta léteznek kiváló minőségű 2700-3000-4200 Kelvines LED-ek, melyek halogénhez hasonló fényminőséget biztosítanak. Ráadásul az utóbbi 1-2 évben a korábbi hatásfok-különbség is megszűnt: az alacsony színhőmérsékletű LED-ek utolérték a hideg fényűeket, és ezek is 100 lumen/Watt, vagy ahhoz közeli hatásfokot tudnak (persze, ha nem a kínai vackokról beszélünk), ráadásul egész magas CRI (színvisszaadás-minőség) mellett!

2. tévhit: A LED-ek nem tudnak szép fehéret világítani, szürkítik az arcbőrt

Cáfolat: Ma már CRI 95 fölötti LED-ek is könnyedén elérhetők, ezek pedig halogén minőségű fényt bocsájtanak ki, de a 85-90-es CRI-vel rendelkező LED-ek is szép megvilágítást biztosítanak, akár emberi arcról, akár más felületről, bármilyen színről is legyen szó. Tény, 5-10 évvel ezelőtt sok magas színhőmérsékletű (5-6-7 ezer K-s), és nagyon alacsony CRI-s (akár 50 alatti, de 60-70-nél nem magasabb) LED-es lámpáról próbálták sokan bebizonyítani, hogy ezek milyen jól alkalmazhatók színpadvilágításra is. Igazából ezek, az akkori “fogadatlan prókátorok” okozzák ezt a mai napig élő tévhitet.

3. tévhit: A LED-ek furcsa árnyékokat vetnek, ezért színpadon nem alkalmazhatók

Cáfolat: A mai színpadra szánt LED-es fényvetők már ugyanolyan optikai rendszereket alkalmaznak, mint az izzó alapú lámpák, így fényük, árnyékaik is teljesen megegyeznek a megszokottakkal. De az olcsóbb, láthatóan több LED-ből álló lámpák árnyékaitól sem kell megijedni: ma már az integrált RGBW vagy RGBA LED-ekkel a régi, színes árnyékoknak teljesen leáldozott. Tény, ezen lámpáknál (pl. LED-PAR-ok) a sok fényforrásból következően bizonyos háttér-megvilágított tárgy-fényvető távolság párosítások esetén lehetnek többszörös árnyék-csíkok, de ezek több lámpával, a távolságok módosításával mindig könnyedén orvosolhatók!

4. tévhit: A LED-es lámpák nem dimmerelhetők le teljesen, az alsó tartományban rosszul viselik a dimmelést

Cáfolat: Tény, ilyen is volt évekkel ezelőtt, sőt, a nagyon gagyi, olcsó lámpák esetén még ma is előfordul, de a minőségi eszközök már réges-régóta tudják a 0%-ig lineáris, minőségi ledimmelést úgy, hogy a legalsó tartományban is villogás- és fokozatmentesen, tökéletesen szabályozható marad a fény. Az igazán profi eszközök pedig már 16 bites dimmelést is tudnak és ez a legalsó tartományban is működik!

5. (részben) tévhit: A LED-es lámpák fénye furcsa ledimmelés közben

(részbeni) cáfolat: Az emberi szem megszokta, hogy a ledimmelés alsó fázisában folyamatosan és gyorsulva csökken a színhőmérséklet, és ezt a LED-ek automatikusan nem produkálják. Ez olyan érzést ad, mintha kis fényerőn nőne a színhőmérsékletük, azaz egyre hidegebb lenne a fényük. Ez persze nem igaz, de a szemünk-agyunk így érzékeli. Megoldást kínálnak erre a színes, vagy hangolható fehér LED-ekkel szerelt, profi fényvetők, melyek vagy rendelkeznek beépített színhőmérséklet korrekcióval, amely dimmelés közben teljesíti ezt az elvárást, vagy legalábbis a kezelőnek lehetősége van úgy programozni ezeket a lámpákat, hogy a ledimmelés közben csökkenjen a színhőmérsékletük (pl. a vörös vagy/és amber-sárga komponenst lassabban csökkenti), így szimulálva a hagyományos izzó viselkedését.

6. tévhit: Minden LED-es lámpának más a színe, nem összehangolhatók, azonos színek különböző eszközökkel kikeverhetetlenek

Cáfolat: Amióta vanak színkeverésre alkalmas lámpák, azóta probléma ez, nem a LED-ekkel kezdődött… Persze ettől még nem vagyunk boldogabbak, de ez tény. A LED-ek annyival előnyösebbek ebből a szempontból, hogy az RGBxx színkeverésből adódóan szoftveresen a színkülönbségek (melyek a különböző gyártmányú, szériájú, spektrumú LED-ekből, azok öregedéséből, ill. a meghajtó elektronikák közötti különbségekből adódnak) szoftveresen elég jól korrigálhatók. Vannak gyártók (pl. a Philips-Selecon), amelyek már a firmware-ben korrigálják a különbségeket. Ha pedig más eszközzel kell dolgoznunk, akkor ezt a korrekciót profi vezérlőpult segítségével tehetjük meg.

Ha valakinek még ezek után is maradtak kétségei vagy másoktól további érdekes tévhiteket hallott, akkor kérem, ossza meg velünk, hogy felvehessük a listába… Vagy bevalljuk, a LED-eknek is van még miért, hova fejlődnie!

(Fazekas Tamás)

A LED-es világításról szóló cikksorozat, melyet Fazekas Tamás, cégünk vezetője írt, és az Octogon magazinban jelent meg, olvasható publikációink között

Ezt is látnod kell!

Áprilisi fények!

Ismét megpróbálunk olyan fénytechnikákat mutatni melyek alacsony költségvetésből is megfelelő élményt tudnak biztosítani. Elsőként egy …

Vélemény, hozzászólás?